EDS deklarācija - kāpēc un kā to iesniegt?

Šaja rakstā Jūs uzzināsiet nepieciešamo un jaunāko informāciju par to, kāpēc ir vērts iesniegt VID EDS deklarāciju un kā to izdarīt ātri un pareizi.

EDS deklarācija - kā un kāpēc to iesniegt?

Kādi jaunumi ir nodokļu politikā, kas attiecas uz mums, nodokļu maksātājiem? Kam pienākas iedzīvotāju ienākuma nodokļa atmaksa par attaisnotajiem izdevumiem? Ko jaunu mums atnesīs 2019. gada izmaiņas likumdošanā un kāpēc ir vērts iesniegt tieši EDS deklarāciju?

Visi Latvijas iedzīvotāji maksā nodokļus no savas algas, pareizāk sakot, darba devējs ietur tos no Jūsu algas un pārskaita valsts budžetā, no kurienes visa nauda tiek sadalīta dažādām instancēm un vajadzībām. Ja Jums bez pamatdarba ir kaut kādi papildus ienākumu avoti, piemēram, papilddarbs, dzīvokļu izīrēšana, vērtspapīri – Jums jāiesniedz nodokļu deklarācija.

Šogad spēkā stājas dažas izmaiņas, un pirmo reizi tiem cilvēkiem, kuru bruto ienākumi bija vairāk par 55 000 EUR gadā, tagad būs jāmaksā papildus nodokļi. Tomēr deklarācijas iesniegšana ne vienmēr nozīmē mūsu maciņu iztukšošanu papildus nodokļu dēļ, jo daudzi cilvēki, iesniedzot deklarāciju, var iegūt, saņemot atpakaļ daļu no iztērētiem līdzekļiem. Tas attiecas arī uz Jums, ja esat tērējis naudu savai vai ģimenes locekļu ārstēšanai un izglītībai. Tātad, ja Jūs vēlaties atgūt pārmaksātos nodokļus, noteikti ir vērts iesniegt deklarāciju. Šogad nodokļu deklarācija jāiesniedz no 1. marta līdz 1. jūnijam, ja deklarācijas iesniegšana ir obligāta. Savukārt, ja tā nav obligāta, Jūs varat iesniegt to līdz 2021. gada 16. jūnijam.

Sakarā ar to, ka 2018. gadā notika nodokļu reforma un spēkā stājās vairākas izmaiņas, kuras ļoti ietekmēja nodokļus, Valsts ieņēmumu dienests (VID) rīko seminārus Latvijas iedzīvotājiem ar mērķi apmācīt tos un paskaidrot, kāpēc tieši šogad vajag iesniegt gada deklarāciju un kā izmantot EDS elektroniskās deklarēšanas sistēmu.

Galvenās izmaiņas – progresīvās nodokļu likmes ieviešana. Ja 2017. gada ienākumu nodokļa likme visiem bija vienāda, tās apmērs bija 23%, tad, sākot ar 2018. gadu nodokļu likme ir atkarīga no Jūsu ienākumu lieluma. Piemēram, ja Jūsu bruto mēneša alga ir mazāka par 1667.00 EUR, Jūsu nodokļa likme būs 20%. Ja darba alga pārsniedz 1667.00 EUR mēnesī, tad no tās daļas, kura nepārsniedz 1667.00 EUR, nodokļu likme būs 20%, bet no tās daļas, kura ir vairāk par 1667.00 EUR, tiks ieturēti 23%.

Par ko var atgūt pārmaksātos nodokļus?

2018. gadā par attaisnotiem izdevumiem (par izglītību un ārstnieciskajiem pakalpojumiem, par veselības apdrošināšanas prēmiju maksājumiem apdrošināšanas sabiedrībām, par apgādībā esošām personām, ziedojumiem un dāvinājumiem) piemērojamā kopējā attaisnoto izdevumu norma ir 600 eiro.

Piemēram, ja Jūsu apgādībā visu gadu bija bērns, bet Jūs to neierakstījāt savā nodokļu grāmatiņā, Jums pienākas 20% no pārmaksātās nodokļu summas, izejot no 2400 euro, kas ir atvieglojums par apgādājamo personu. Tie būs 480 euro.

Ja Jūs esat iegādājies veselības apdrošināšas polisi par 350.00 euro un gada laikā samaksājāt par medicīnas pakalpojumiem 200.00 euro, tad Jums pienākas 20 % no 550.00 euro, kas sastāda 110.00 euro.

Ja Jūs iemaksājāt privātajos pensiju fondos vai apdrošinājāt dzīvību, Jums pienākas 10 % no kopējās summas, bet ne vairāk kā 4000 euro gadā.

Ja Jūs pārdevāt nekustamo īpašumu, piemēram, dzīvokli, māju, zemi, lauksaimniecības zemi, mežu, zemi ar mežu, ir ļoti daudz atvieglojumu un nav jāmaksā nodoklis. Taču gadījumā, ja ir kapitāla pieaugums – starpība starp iegādāto īpašuma vērtību un pārdošanas cenu – nodoklis 15% apmērā no šīs starpības ir jāmaksā un jādeklarē VID iesniegtajā deklarācijā. Ja tas netika izdarīts, VID piemēros sankcijas.

Kā kļūt par EDS lietotāju un iesniegt gada deklarāciju

Elektroniskās deklarēšanas sistēma (EDS) ir bezmaksas pakalpojums, kas garantē datu drošību un precizitāti, kā arī taupa Jūsu laiku. Tas ir drošs un ērts veids, kā fiziskām un juridiskām personām iesniegt visu veidu nodokļu deklarācijas. Papildus dokumentu iesniegšanai EDS piedāvā arī tādus tiešsaistes pakalpojumus kā: elektronisko algas nodokļu grāmatiņu, izziņas publiskajiem iepirkumiem un dažāda veida pārskatus ar VID rīcībā esošajiem datiem, piemēram, informāciju par nodokļu nomaksas stāvokli.

Lai kļūtu par EDS lietotāju, Jums jāieiet Valsts ieņēmumu dienesta (VID) oficiālajā mājas lapā www.vid.gov.lv. Jāizvēlas sadaļa EDS, jāieiet tajā un jāatver elektroniskās deklarēšanas sistēma. Pieslēgties tai var dažādos veidos:

  • Ar www.latvija.lv autentificēšanās iespējām - caur Jūsu internetbanku, eID, eParaksts.
  • Ar VID piešķirto lietotājvārdu un paroli.

Var arī iesniegt iesniegumu papīra formātā jebkūrā VID klientu apkalpošanas centrā.

EDS deklarācija ir ļoti moderna un vienkārša iespēja deklarēt savus ikgadējos ienākumus VID. Arī VID ģenerāldirektore Ieva Jaunzeme pasvītro tieši šo iespēju, kas būtiski atvieglo un paātrina deklarācijas tapšanu. Ja kādam no senioriem tomēr rodas grūtības ar EDS, noteikti atradīsies kāds jaunāks radinieks vai paziņa, kas palīdzēs to aizpildīt.

Galvenais ir nesatraukties – deklarācijas iesniegšana nemaz nav tik sarežģīts process: sistēma pati visu saskaitīs, Jums tikai pareizi un precīzi jāievada dati. Turiet roku uz pulsa!

Ja kaut kādā brīdī Jūs saprotat, ka nevarat savilkt galus kopā, vai negaidīti izrādās, ka Jums tomēr ir nodokļu parādi, ātrais kredīts vienmēr palīdzēs. Izvēloties paņemt ātro kredītu, Jums nopietni jāizvērtē savas iespējas to atmaksāt. Aizņemieties atbildīgi un vienmēr rūpīgi plānojiet savus līdzekļus.

Labu panākumu garantija, komunicējot ar nodokļu institūcijām, ir Jūsu kompetenta gatavība un procesa izpratne. Un tad arī deklarācijas aizpildīšana un iesniegšana var kļūt par aizrautīgu un ienesīgu pasākumu.Aizdevumi internetā